آموزش

پارچه مناسب برای چاپ پرچم

پارچه مناسب چاپ پرچم

آشنایی با پارچه های مورد استفاده در تولید پرچم ها

۱- پارچه ساتن کره ای

از مشخصات این نوع پارچه ها میتوان به براق بودن آنها اشاره کرد و اینکه بیشتر برای لوگوهایی استفاده میشوند که زمینه رنگی داشته باشند. حال برخی مشتریان رنگ سفید و براق را مد نظر دارند اما نکته اینجاست که؛ برای زمینه ی سفید به دلیل اینکه ضخامت پارچه برای پرچم های رومیزی مناسب است باید از یک لایه ی اضافی به نام پارچه ی فلامنت بین دو لایه استفاده کرد تا بعد از چاپ سایه ی لوگو از سمت دیگر پارچه دیده نشود. بنابراین استفاده از پارچه ی فلامنت میتواند راه حل مناسبی برای تولید پرچم های رومیزی با زمینه رنگ سفید از جنس ساتن کره ای باشند.

۲- پارچه ساتن تایوان (آمریکایی)

پرچم رومیزی که از جنس پارچه تایوان می باشد عموما در بازار به نام تایوان (آمریکایی) شناخته شده است و نکته ی مهم در مورد این پارچه ها این است که، در اصل آمریکایی نیستند و جنس اصلی این پارچه ها تایوانی می باشد و در کنار پارچه ی تایوان، جنسhigh copy چینی نیز وارد بازار شده است. لازم به ذکر است تنها تولیدکننده ها میتوانند جنس پارچه ی تایوان را ازhigh copy چینی تشخیص دهند.

پرچم الجزایر دور ریشه

حال از ویژگی های پارچه تایوان می شود گفت که ضخامت بسیار عالی ای دارند، یعنی از تار و پود زیاد و وزن بالایی برخوردارند. نسبت به پارچه های کره ای مات هستند بدین معنی که ساتن تایوان نور را منعکس نمیکند و در مقابل ساتن کره ای نور را منعکس می کند؛ ممکن است مشتریان به دلیل داشتن سلیقه های متفاوت، پارچه ساتن کره ای را انتخاب کنند به دلیل ویژگی که در بالا ذکر شد.

از دیگر ویژگی پارچه های ساتن تایوان و یا آمریکایی این است که چون مات هستند. و سایه نمی اندازند، نیازی به قراردادن لایه از جنس فلامنت نیست. همچنین چاپ بر روی ساتن تایوان خیلی بهتر صورت میگیرد چون ضخامت پارچه زیاد است و از موادی تشکیل شده اند که رنگ را به خوبی جذب میکنند.

۳- پارچه مخمل (جیر)

زمانی از پارچه های مخمل برای تولید پرچم زیاد استفاده می شد. اما امروزه به دلیل بالا رفتن قیمت این پارچه ها، برای تولید پرچم به تعداد بالا از این پارچه ها استفاده نمی شود. در مقابل برای تولید به تعداد کم به دلیل اینکه هزینه ی زیادی را در بر نمیگیرد. میتوان از این نوع پارچه استفاده نمود.

مطلب پیشنهادی: انواع پرچم

ویژگی های پارچه مخمل مخصوص چاپ پرچم:

پرچم های تولید شده از جنس پارچه مخمل؛ پرزدار  هستند و رنگ را به خوبی می توانند جذب کنند. همچنین از ضخامت بالایی برخوردارند که در نتیجه میتوان کارهای زیبا و نفیسی از پارچه های مخمل تولید کرد. چاپ روی پارچه های مخمل کمی سخت است و برای دوخت آنها باید از دقت بالایی بهره برد.

پارچه های مخمل کاربرد و مصارف زیادی دارند مثلا در ماه محرم که از پارچه های مخمل و نفیس زیاد استفاده میشود. و یا برای تولید مبل، پرده های منازل کاربرد دارند. 

چگونگی پارچه مخمل اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

حالا به دلیل استفاده زیاد نکته ی حائز اهمیت در خصوص این پارچه ها تشخیص جنس اصل و مرغوب از جنس تقلبی میباشد. که اکثر شرکتهای تولید پرچم و … اصل این نمونه پارچه ها و مواد اولیه آنها را خریداری و نگهداری میکنند. که با مشکل تمام شدن پارچه و خریدن پارچه  تقلبی روبرو نشوند. در ادامه باید گفت جای نگرانی نیست، چرا که با دانستن برخی نکات میتوان پارچه ی اصل را از تقلبی تشخیص داد.

نکته مهمی که باید در مورد پارچه های مخمل اصل و مرغوب بدانید

پرز آنها بعد از نصب لمس میشود. بدین معنی که وقتی پارچه را لمس میکنید پرز آن زیر دست قرار گیرد. پارچه های تقلبی چون درون دستگاهها با درجه  حرارت ۲۲۰ قرار میگیرند. حالت پرز خود را از دست میدهند و به اصطلاح تخت میشوند. همچنین تغییر رنگ میدهند. بدین معنی که رنگ سفید آنها تبدیل به رنگ شیری میشود.

آخرین و مهمترین نکته که در خصوص مطالب ذکر شده ی بالا بهتر است بدانید. این است که پارچه های نام برده شده (ساتن کره ای، تایوان امریکایی و مخمل) علاوه بر اینکه برای تولید پرچم رومیزی استفاده میشوند. برای تولید پرچم تشریفات نیز استفاده میشوند.

پارچه مناسب برای چاپ پرچم

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *