آموزش

معرفی انواع مهر

انواع مهر

از دیر باز تا به امروز، مهر به عنوان یکی از قدیمی ترین و معتبر ترین اسناد رسمی به شمار میرود و برای احراز هویت نیز جایگاه ویژه ای دارد.به همین دلیل ساخت مهر روز به روز گسترده و پیشرفته تر شده است، به طوری که انواع مختلف مهر تولید شده است. ما در این مقاله سعی کردیم برای آگاهی شما عزیزان انواع مهر را بهتون معرفی کنیم تا بر اساس نیاز خود اقدام به خرید نمایید.

معرفی انواع مهر:

مهر سازان معمولا مهر ها را به شیوه های برنجی، ژلاتینی و یا لیزری تولید می کنند که هر کدام از این سبک ها مزایایی دارد که در ادامه شرح داده می شود:

۱- مهر ژلاتینی:

مهر ژلاتینی یکی از روش های مرسوم ساخت مهر در صنعت مهر سازی است. ساخت مهر ژلاتینی هم بسیار کم هزینه است و هم برای ساخت آن نیاز به زمان زیادی نیست، به طوری که در حدود ۱۵ دقیقه آماده است. این دسته از مهر ها به دوصورت مهر پرینتی (یعنی نیاز به استامپ جداگانه ندارد و فقط هر چند  مدت یکبار باید مخزن آن از جوهر پر شود) که از نمونه های مهر پرینتی می توان به مهر پرینتی شاینی، مهر پرینتی سانی، مهر پرینتی ترودات و… اشاره کرد.از دسته بعدی مهر پرینتی، مهر هایی هستند که نیاز به استامپ جداگانه دارند. تمای مهر های پرینتی را می توان در سایز های مختلف یک تا ده سانتی متری ساخت.

۲- مهر لیزری:

یکی از با کیفیت ترین انواع مهر، مهر لیزری است. این مهر قدرت چاپ ریز ترین نقاط را دارد. یکی از قابلیت های مهر لیزری این است که ، امکان استفاده از چندین رنگ به طور همزمان را دارد. مهر لیزری نیاز به استامپ جداگانه ندارد. ولی قیمت آن از سایر انواع مهر بیشتر است. اما مهر لیزری در برابر جعل سخت تر است و به عنوان مهر ضد جعل  نیز شناخته می شود.

۳- مهر برنجی:

یکی از قدیمی ترین انواع مهر، ساخت مهر برنجی است. که به وسیله ی حکاکی روی برنج و یا فلزهای دیگر ساخته می شود. این مهر ها به دلیل اینکه با حکاکی ساخته می شوند. خیلی سخت و ضد جعل واقعی است. اما اغلب اوقات در سایز های کوچک که تنها در بر گیرنده ی نام و نام خانوادگی اشخاص است ساخته می شود. امروزه مهر برنجی طرفدار زیادی در برابر مهر های لیزری و ژلاتینی ندارد.

این ها سه روش ساخت مهر بود. که اصلی ترین دسته بندی انواع مهر به حساب می آیند. و تمامی این روش ها به نوعی مهر برجسته نیز محسوب می شوند.

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *